Send this post to your friend

همه چیز درباره‌ی آزمون آیلتس

همه چیز درباره‌ی آزمون آیلتس
Summary : Publish date : 2018/09/10 0 comments

آزمون آیلتس IELTS که در واقع مخفف The International English Language Testing System و به معنای سیستم بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی می‌باشد. این آزمون در واقع برای سنجش 4 مهارت اصلی یعنی خواندن یا Reading و نوشتار یا Writing و شنیدار یا Listening و در نهایت گفتار (مکالمه) یا Speaking طراحی شده که به صورت کاملا هدفمند به ارزیابی مهارت‌های داوطلبان در این زمینه‌ها می‌پردازد.

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس IELTS که در واقع مخفف The International English Language Testing System و به معنای سیستم بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی می‌باشد. این آزمون در واقع برای سنجش 4مهارت اصلی یعنی خواندن یا Reading و نوشتار یا Writing و شنیدار یا Listening و در نهایت گفتار (مکالمه) یا Speaking طراحی شده که به صورت کاملا هدفمند به ارزیابی مهارت‌های داوطلبان در این زمینه‌ها می‌پردازد.

 

طراحی آزمون آیلتس

در هر دوره برای طراحی آزمون آیلتس و همچنین گزینش و انتخاب سوالات مربوط به هر فیلد، یک تیم که از یک جامعه‌شناس، یک روان‌شناس، چندین متخصص زبان‌شناسی و چندین متخصص تستینگ (Testing) و همچنین چندین نفر که دارای لهجه‌ها و گویش‌های متنوع جهت اجرای قسمت شنیداری (Listening) تشکیل می‌شود.

 

چرا آیلتس؟

هم اکنون در تمامی جهان متوسط حدود 200 میلیون آزمون برگزار می‌گردد. همچنین بیش از 10000 سازمان و موسسه از جمله دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و سازمان‌های غیر دولتی، مدرک آیلتس را به عنوان مرجع سنجش سطح زبان در نظر دارند و بجز در موارد و رشته‌هایی خاص آنرا جایگزین آزمون تافل کرده‌اند.

از دلایل موفقیت این آزمون و مورد قبول واقع شدن آن در سطح جهانی، دقت و سنجیدگی آن در سبک طراحی و چینش سوالات نسبت به آزمون‌های مشابه نظیر تافل است.

آزمون آیلتس تنها برای تشخیص سطح داوطلبان نیست. این آزمون با طراحی و ساختار منسجم خود، اطلاعات دیگر فرد از قبیل IQ ، دقت و سرعت عمل را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

تاریخچه آیلتس

در سال 1980، آزمون آیلتس که در ابتدا با نام ELTS معرفی شد، توسط دانشگاه کمبریج انگلستان و بریتیش کانسیل برگزار شد. از همان ابتدا آزمون آیلتس با ساختار خود تفاوت آشکار خود را با سایر آزمون‌ها نمایش داد.

در ابتدا شرکت کنندگان در این آزمون بسیار محدود بود. بطوریکه در سال 1981 تنها حدود 4000 نفر در این ازمون شرکت کردند. این تعداد در سال 1985 به 10000 نفر رسید. در سال 1989 با همراه شدن موسسه IDP استرالیا، این آزمون به آزمونی بین‌المللی بدل شد و دیگر با نام IELTS در جهان شناخته شد.

این آزمون هر ساله با رشد 15 درصدی شرکت کنندگان همراه بود. بطوریکه در سال 1995 حدود 43000 نفر داوطلب در حدود 210 مرکز آزمون در سراسر جهان در این آزمون شرکت کردند.

در حال حاضر آزمون آیلتس در بیش از 1000 مرکز آزمون و در بیش از 140 کشور برگزار می‌شود.

 

انواع آزمون‌های آیلتس

 • آزمون آیلتس پس از بازبینی‌ها و ویرایش‌های انجام شده (طی 4 مرحله) در نهایت در 3 مدل آکادمیک ، لایف اسکیلز و جنرال برگزار می‌شود.
 • آیلتس آکادمیک : برای متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر را دارند.
 • آیلتس لایف اسکیلز : برای متقاضیان دریافت ویزای فمیلی ممبر (Family Member) برای کشور انگلستان می‌باشد.
 • آیلتس جنرال : برای متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان یعنی استرالیا ، کانادا ، نیوزلند و کشورهای بریتانیا و یا تحصیل در مقاطع پایینتر از کارشناسی دارند.

 

قابل ذکر است که برای دریافت ویزای انگلستان حتما باید مدرک آیلتس مورد تایید انگلستان یا همان UKVI را دریافت نمایید. دقت کنید که UKVI یکی از انواع آزمون آیلتس نیست و در بسیاری از موارد حتی مشاوران (!) آنرا با آزمون آیلتس لایف اسکیلز اشتباه می‌گیرند. آیلتس UKVI تنها به مرکز برگزارکننده آزمون مربوط می‌شود. به نحوی که این مراکز باید مورد تایید دولت انگلستان باشد. تا مدتی پیش به دلیل مشکلات پیش آمده و با تعلیق فعالیت‌های بخش کنسولی سفارت انگلستان، متقاضیان برای دریافت آیلتس UKVI مجبور به مراجعه به یکی از مراکز مورد تایید در خارج از ایران بودند. اما هم‌اکنون مؤسسه ایرسافام مورد تایید دولت انگلستان می‌باشد و با انتخاب این آزمون در سایت ایرسافام و همچنین ثبت اطلاعات در سایت UKVI این نوع مدرک را برای تقاضای ویزای انگلستان دریافت کنید.

اطلاعات موسسه ایرسافام

موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام

ورود پایگاه اطلاع رسانی
نشانی : تهران ، خیابان دکتر شریعتی ، بالاتر از پل صدر ، انتهای شهید میرزاپور (سهیل) ، قلندری شمالی ، بن بست ساناز ، پلاک 3
شماره تماس : 02122246710 الی 02122246713

 

استراکچر آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس آکادمیک

مهارت فیلد آزمون آیلتس آکادمیک
اسپیکینگ زمان بین 11 تا 14 دقیقه
نوع سوالات

شامل 3 بخش :

 1. پاسخ به سوالات عادی درباره‌ی موضوعات نسبتا آشنا مانند کار، تحصیل، علایق، محل زندگی و...
 2. دریافت کارتی با چند سوال در مورد یک موضوع، سس یک دقیقه تفکر بر روی آن موضوع و در نهایت 2دقیقه صحبت کردن  درباره‌ی آن موضوع
 3. پاسخ به سوالاتی بیشتر و مفهومی‌تر در رابطه با موضوع مورد قبل
هدف سنجش و ارزیابی تلفظ ، انسجام ، دایره لغات و واژگان ، روان بودن گفتار ، توانایی بیان نظرات و سازماندهی آنها ، توانایی تحلیل و استدلال موضوع
لیسنینگ زمان 10+30 (10دقیقه برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخنامه)
نوع سوالات

شامل 4 فایل صوتی و 40 سوال

 1. مکالمه‌ای بین دو فرد در یک موقعیت اجتماعی روزمره
 2. یک سخنرانی در مورد مسائل روزمره مثلاً امکانات یک شهر
 3. مکالمه‌ای بین دو تا چهارنفر درمورد مسائل آموزشی
 4. یک سخنرانی آکادمیک مثلا سخنرانی در دانشگاه

► سوالات مطرح شده از فایل صوتی می‌تواند به صورت چهار گزینه‌ای، تطبیق دادن (matching)، نام‌گذاری نقشه و نمودار،خلاصه نویسی، جواب کوتاه، پر کردن فرم، جدول، جمله و … با کلمات مناسب باشد.

هدف ارزیابی و سنجش مهارت‌هایی از جمله درک نکات اصلی و جزییات اطلاعات، درک نظر و افکار افراد و درک اهداف مکالمات

 

Comments

captcha Refresh

Rate this post

Total number of rates to this post 6

Latest free downloads

Latest products

Relative products

Relative posts